Kordon Dokusu Kaynaklı Kök Hücre Tedavilerinde Kullanılan Hücreler Nelerdir?

Kordon Dokusu Kaynaklı Kök Hücreler Allojenik amaçlı çalışılmaya alınan hücrelerdir. Ailelerin kendi çocuklarına ait hücreler kullanılmamaktadır. Aynı dokuya ait hücreler her bir hasta için kullanılacaktır. Farklı dokulara ait hücreler kombine edilmeyecektir.

Mezenkimal kök hücreler, T-hücre çoğalmasını, temel doku uyumluluğu kompleksi (MHC) gözetmeden baskılarlar. Mezenkimal kök hücrelerin immünsüpresif ve immünmodülatör etkileri ifade ettiği ve içerdiği yüzey molekülleriyle ilişkilidir.

Donörden gelen protein parçaları alıcının T hücreleri tarafından ayırt edilir. Tüm çekirdekli hücreler, antijeni MHC I sınıfı aracılığıyla T hücrelerine iletirler. Mezenkimal kök hücreler insan lökosit antijeni (HLA) tarafından kodlanan MHC I sınıfına yüzey moleküllerini az seviyede bulundurduğu için immün yanıta neden olmazlar. Genellikle MKH’ler, lenfosit ve antijen sunucu hücrelerin yüzeyinde bulunan MHC II yüzey moleküllerini içermedikleri için doku uyumu aranmaz.

SARS-CoV2 pandemisi, tıbbi araştırmacılar ve biyoteknoloji şirketlerinin önderliğinde, hastalara yardım ve salgına son verebilecek terapiler bulmak için dünya çapında araştırmaların artmasına sebep oldu. Aşılar, antikorlar, bağışıklık kazanmış plazmalar günlük dilde evlerde dahi kullanılan yaygın tıbbi terimler haline gelmiştir.

Ancak entübe hastaların tedavisine yönelik umut verici en etkili alternatif tedavi kordon doku kaynakli kök hücre tedavileridir. covid sonrasi ortaya çıkan ve solunum yetmezliği olarak tanimlanan ARDS hastalarının bağışıklık sistemini module etmek için kullanılan ve sitokin firtinasini bastirarak iyilesmeyi saglayici özellik gösteren hücreler allojenik mezenkimal kök hücreleridir. Bu kök hucrelerin elde edildiği kaynak bebek kordon doku hücreleridir.

Şiddetli akciğer iltihabı görülen covid19 hastalarına uygulanan mezenkimal kök hücre tedavisi ile hastalıkta %83 oranında gerileme gözlemlendi.

Kordon Dokusu Kaynaklı Kök Hücre Tedavilerinde Kullanılan Hücreler Nelerdir?

Allojenik amaçlı çalışılmaya alınan hücrelerdir. Ailelerin kendi çocuklarına ait hücreler kullanılmamaktadır. Aynı dokuya ait hücreler her bir hasta için kullanılacaktır. Farklı dokulara ait hücreler kombine edilmeyecektir.

Mezenkimal kök hücreler, T-hücre çoğalmasını, temel doku uyumluluğu kompleksi (MHC) gözetmeden baskılarlar. Mezenkimal kök hücrelerin immünsüpresif ve immünmodülatör etkileri ifade ettiği ve içerdiği yüzey molekülleriyle ilişkilidir. 

Kök hücre terapisi uzmanı Dr. Dongcheng Wu, yeni koronavirüs pnömonisi ile hastaneye yatırılan dokuz hastayı bebek KORDON DOKUSU KÖK HÜCRELERI KULLANARAK başarıyla tedavi ettiğini söyledi.

Çoğunlukla yaşlı hastalar, bu ayın başlarında Wuhan'da Dr. Wu'nun tıbbi denemesine gönüllü olmadan önce akciğerlerinde ciddi solunum sorunları ve ezici inflamasyon geliştirmişlerdi.

Geleneksel tedavinin yanı sıra, Dr. Wu, İnsan Göbek Kordonu Mezenkimal Kök Hücrelerini (UC-MSC) doğrudan dokuz hastanın damarına da enjekte etti.Tedaviyi aldıktan sonra birkaç gün içinde hepsinin tamamen iyileştiği iddia ediliyor.

https://www.dailymail.co.uk/news/article-8116881/Doctor-claims-breakthrough-stem-cell-injections-treat-coronavirus.html

Çinli bilim adamları tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, koronavirüs ile enfekte olduktan sonra ciddi şekilde hastalanan 65 yaşındaki Çinli bir kadın, kök hücre tedavisinden sonra şaşırtıcı bir iyileşme sağladı.

Hasta, virüsün neden olduğu Covid-19 ile enfekte olduktan sonra yaklaşık iki hafta boyunca Kunming'deki Baoshan Hastanesindeki yoğun bakım ünitesinde yaşamı için savaşıyordu.

Ancak, Dr Hu Min liderliğindeki Kunming Üniversitesi'nden bir araştırmacı ekibi tarafından yayınlanan bir makaleye göre, ilk göbek kordonu kök hücrelerini verdikten yalnızca dört gün sonra, kadın ayağa kalktı ve yürüyebildiği gözlemlendi.

https://www.scmp.com/news/china/society/article/3053080/coronavirus-critically-ill-chinese-patient-saved-stem-cell

logo bottom

Genkord bir biyoteknoloji, doku mühendisliği ve krioprezervasyon kurumudur.

facebook twitter instagram Linkedin youtube

 

İletişim

Bağlar Mah. Yalçın Koreş Cad. Erdinç Binaları. No:22 A3 Blok Kat:1 Güneşli Bağcılar/İSTANBUL

(0212) 231 53 50 – (0533) 665 89 71

info@genkord.com

Diş Bankası

GENKORD Ulaşım

genkord ulasim