flag tr flag eng

SAÇ KIL KÖK HÜCRESİ

SAÇ FOLİKÜLÜ NEDİR?

Saç folikülü, cildin epidermis (dış kısım) kısmında tünel şeklinde saçın büyüdüğü bir yapıdır. Saç kökü proteinden oluşur ve kan damarları aracılığıyla beslenir. Buradaki hücre sayısı arttıkça saç büyür ve yüzeye ulaşır. Zaman içerisinde gerek hormonel nedenlerle gerekse de sebepsiz saç dökülmeleri meydana gelebilir.

SAÇ FOLİKÜLÜ KAYNAKLI KÖK HÜCRE NE İŞE YARAR?

Saç dökülmesi veya alopesi birçok kişinin rahatsız olduğu bir konu olup, sıklıkla ilaç tedavilerine ya da cerrahi işlemlere başvurulmaktadır. Fakat cerrahi işlem süreçleri hem uzun hem de zahmetlidir.

Buna karşılık saç folikülünden üretilmiş olan kök hücreler tüm bu süreci daha da kolay uygulanabilir hale getirmektedir. Cerrahi bir işlem gerektirmeden saçlı deriye enjekte edilen kök hücreler buradaki hücrelerin aktif hale gelmesini bu sayede de kıl folikülünün tutunmasını ve yeniden oluşumunu tetikler. Kişinin kendisine ait bir doku olduğundan dolayı, herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

SAÇ FOLİKÜLÜ KAYNAKLI KÖK HÜCRE KİMLER İÇİN KULLANILIR?

Saç folikülü kaynaklı kök hücre uygulaması, saç dökülmesinin erken aşamalarında olan kadınlarda ve erkeklerde rahatlıkla yapılabilir.

İncelmiş saça sahip olanlar, saçlarında açılma ve seyreklik olanlar saç ekimi yaptırdıktan sonra saçların daha gür ve hızlı bir şekilde çıkmasını isteyenler, saç ekiminde yeterli greft sayısı olmayanlar ,kadınlarda doğum sonrasında saç dökülmesi olanlar, menopoz sonrası saç dökülmesi artan kişiler için   saç folikülü kaynaklı kök hücre  tedavasi kullanılmaktadır.

Saç dökülmesi çoğunlukla genetik sebeplerden dolayı ortaya çıksa da bazı durumlarda hormon kaynaklı da meydana gelebilir. Saç dökülmelerinde otoimmun bir sorun yoksa, uykuya geçmiş saç folikülleri kök hücrelerden salgılanan büyüme faktörleri ile desteklenebilir. Uykuya geçmiş ve pasif durumda olan saç kökleri, anti enflamatuvar sitokinler sayesinde yeniden aktif hale getirilebilir. İşte bu işlemler saçta kök hücre tedavisinin ne kadar başarılı olacağını belirleyen temel kriterlerdir.

sackilkokhucresi1.png

SAÇ FOLİKÜLÜ KAYNAKLI KÖK HÜCRE NASIL UYGULANIR?

Uygulama öncesi estetiği bozmayacak şekilde hastadan 5-6 adet sağlıklı kıl folikülü alınır ve özel transfer koşullarında GENKORD’daki GMP laboratuvarlarına gönderilir.

Özel yöntemlerle ayrıştırılan kök hücreler GMP koşullarına uygun olacak şekilde istenen sayıda çoğaltılarak gerekli kalite kontrol testlerine tabi tutulur.

Yaklaşık 4-6 hafta sonrasında hazır hale gelen saç folikülü kaynaklı kök hücreler hastaya özel olarak hazırlanarak uygulanmak üzere transfer edilir.

Cerrahi bir işlem olmadığından dolayı, uygulanacak alan önce steril edilir, sonrasında hücrelerin enjeksiyonu gerçekleştirilir.

KAYNAK

  1. Dermal papilla-induced hair differentiation of adult epithelial stem cells from human skin.

  2. Hair Follicle Dermal Stem Cells Regenerate the Dermal Sheath, Repopulate the Dermal Papilla, and Modulate Hair Type

  3. Hair Follicle Generation by Injections of Adult Human Follicular Epithelial and Dermal Papilla Cells into Nude Mice.

logo bottom

Genkord bir biyoteknoloji, doku mühendisliği ve kriyoprezervasyon kurumudur.

facebook twitter instagram Linkedin youtube

 

İletişim

Bağlar Mah. Yalçın Koreş Cad. Erdinç Binaları. No:22 A3 Blok Kat:1 Güneşli Bağcılar/İSTANBUL

(0212) 231 53 50 – (0533) 665 89 71

info@genkord.com

Diş Bankası

GENKORD Ulaşım

genkord ulasim
0
Paylaşım