flag tr flag eng

GÖBEK KORDON DOKUSU

KORDON DOKUSU BANKACILIĞI NEDİR?

Kordon dokusu bankacılığı, göbek kordon dokusunu toplama ve gelecekteki potansiyel tıbbi kullanım için kök hücrelerin kriyojenik olarak dondurulması işlemidir.

GÖBEK KORDON DOKUSU KAYNAKLI KÖK HÜCRELER NELERDİR?

Mezenkimal kök hücreler multipotent erişkin kök hücrelerdir. Yağ dokusu, kemik iliği, plasenta, göbek kordonu, diş pulpası gibi çok çeşitli dokulardan elde edilirler. Bu hücreler farklı hücrelere dönüşme yetenekleri ile tıpta farklı uzmanlık alanlarında kullanılmaktadırlar. Anne ve bebek arasındaki besin alışverişinde görev alan göbek kordonu, embriyonik kök hücreye en yakın ve diğer hücre tiplerine dönüşme potansiyeli en yüksek , en genç mezenkimal kök hücre kaynağıdır.

GÖBEK KORDON DOKUSU KAYNAKLI KÖK HÜCRELER NASIL ELDE EDİLİR?

Bebeğin doğumu gerçekleştikten sonra acısız bir işlem ile kordon dokusundan 10-15 cm kesilir, GMP laboratuvarımızda hazırlanan özel solüsyon içerisine konularak en kısa sürede laboratuvarımıza ulaştırılır.

GÖBEK KORDON DOKUSU KAYNAKLI KÖK HÜCRELER HANGİ HASTALIKLARDA KULLANILIR?

Kordon dokusu, bir kişinin sinir sistemini, duyu organlarını, dolaşım dokularını, derisini, kemiğini, kıkırdağını ve daha fazlasını oluşturan milyonlarca farklı türde kök hücre içerir. Kordon dokusu kök hücreleri iltihaplanmaya yanıt verme, bağışıklık sistemine yardımcı olma ve doku onarımı gibi benzersiz niteliklere sahiptir. Parkinson hastalığı, Otizm, Tip 1 diyabet, Akciğer kanseri, Romatoid artrit, Covid-19 gibi salgın hastalıklarda, Spor yaralanmaları (kıkırdak), osteogenesis imperfekta gibi hastalıkların tedavisinde kullanılabileceği anlaşılmış olup, son yıllarda birçok klinik araştırma çalışmaları gerçekleştirilmektedir. Doku ve organ nakillerinde hastayı greft reddinden korumada etkin olabilirler.

İlk klinik deneyler, aşağıdaki durumlar için göbek kordonu dokusu kök hücreleri kullanılarak yapılan tedavilerde umut verici sonuçlar göstermiştir.

gobekkordondokusu1

GÖBEK KORDON DOKUSU KAYNAKLI KÖK HÜCRELERİ NE KADAR SÜRE SAKLANIR?

Göbek kordon dokuları laboratuvarımıza ulaştırıldıktan sonra, içerdiği kök hücreler izole edilerek çoğaltılır, kalite kontrol testleri tamamlandıktan sonra sıvı azot buharında (-196°C’de) saklamaya alınır. Hücreler uzun yıllar boyunca saklanabilir.

logo bottom

Genkord bir biyoteknoloji, doku mühendisliği ve kriyoprezervasyon kurumudur.

facebook twitter instagram Linkedin youtube

 

İletişim

Bağlar Mah. Yalçın Koreş Cad. Erdinç Binaları. No:22 A3 Blok Kat:1 Güneşli Bağcılar/İSTANBUL

(0212) 231 53 50 – (0533) 665 89 71

info@genkord.com

Diş Bankası

GENKORD Ulaşım

genkord ulasim
0
Paylaşım