HABERLER

Eklem İçi Hasara Neden Olan Hastalıklarda Kök Hücre Kullanımı

f4a472eb 3004 40c9 a721 a966e3590010

Osteoartrit nedir?

Dejeneratif artrit veya dejeneratif eklem hastalığı olarak da bilinen osteoartrit, eklem kıkırdağı ve subkondral kemik de dahil olmak üzere eklemlerin bozulmasını içeren bir grup mekanik anormalliktir. Semptomlar eklem ağrısı, hassasiyet, sertlik, kilitleme ve bazen bir efüzyon içerebilir. Kemik yüzeyleri kıkırdak tarafından daha az korunursa, kemik açığa çıkabilir ve hasar görebilir. Ağrıya bağlı azalmış hareketin bir sonucu olarak, bölgesel kaslarda kayıp ve zayıflamaya neden olabilir ve eklem bağlarında laksite denilen gevşeme olabilir.
Dünya genelinde erkeklerin yaklaşık% 9.6'sında ve 60 yaşın üzerindeki kadınların% 18'inde belirti gösteren osteoartrit (OA) gözlenmektedir.
Diz eklem rahatsızlıklarının patogenezi karmaşıktır ve tam olarak aydınlatılamamıştır. Erken evre osteoartrit-artrozdaki mevcut tedaviler arasında ilaç dışı ve ilaç tedavileri yer alır. Hyaluronik asit (HA) veya trombosit açısından zengin plazmanın(PRP) eklem içi enjeksiyonu da sıklıkla kullanılmasına rağmen hastalarda yeterli rahatlama veya tedavi edici etkileri bulunmamaktadır.
Eklem hastalıklarının ilerlemesi sonrasında geç evre osteoartrit-artroz oluşması sonunda eklem protez ameliyatı gerekecektir. Ancak her hastanın, diyabet, kalp hastalığı ya da aşırı şişmanlık gibi ek hastalıklar nedeniyle ameliyat olması mümkün değildir. İşte böyle durumlarda hastanın konforunu artırmak, ağrısını azaltmak, günlük işlerini yapabilecek hale getirmek; deformasyonun derecesine göre kıkırdak onarımını sağlayarak iyileşmeyi sağlama amaçlı kök hücre ve kıkırdak hücre bazlı doku mühendisliği tedavileri tanımlanmıştır.

Mezenkimal Kök Hücreler Osteoartritin tedavisinde yardımcı olabilir mi?

Genellikle göbek kordon dokusu ve yağ dokusundan veya kemik iliğinden türetilen mezenkimal kök hücreler (MKH'ler), eklem içi hasara neden olan tüm eklem hastalıkları için tedavi edici ya da rehabilitasyon sağlayan tedavi seçenekleri olarak kabul edilmiştir. Mezenkimal kök hücreler uygulama sonrası çeşitli sitokinleri salgılayarak, hasarlı eklemlerin mikro-ortamını anti-inflamatuar özelliklere doğru değiştirebilecek immünomodülatör ve kıkırdak onarımını sağlayan kıkırdağa dönüşebilme yani diferansiasyon özelliklerine sahiptir. Doğrudan hücre aşılama ve farklılaşmasının aksine, mezenkimal kök hücreler yeni kıkırdak benzeri hücreleri tetikleyerek kendiliğinden onarımı ve iyileşmeyi sağlayabildiği gösterilmiştir.Ayrıca kıkırdağın onarımını ve rejenerasyonunu hızlandırabilmekte ve tip II kollajen üretimini sağlayabilmektedir.

Eklem Hastalıklarında Neden Bebek Kordon kaynaklı Mezenkimal Kök Hücreler Kullanıılır?

Osteoartrit tedavisinde hangi tip kök hücreler kullanılır ve bunlar nasıl toplanır?
Kullandığımız mezenkimal kök hücreler normal, sağlıklı doğumlardan sonra bağışlanan göbek kordonlarından geri kazanılır. Her annenin tıbbi geçmişi taranır ve bulaşıcı hastalıklar için test edilir. Bağıştan önce her aileden uygun onay alınır.
Tüm göbek kordonundan türetilen kök hücreler, hastalarda kullanılmadan önce Uluslararası Kan Bankası Standartlarına göre bulaşıcı hastalıklar açısından taranır.


Neden Bebek Kordon Kaynaklı Mezenkimal Kök Hücreler Tercih Edilmelidir?

Genkord laboratuvarlarında bebeklerin kordon dokusundan üretilen mezenkimal kök hücreler, yağdan elde edilen mezenkimal kök hücrelere göre ameliyat yada müdahale gerektirmeden elde edilebilen, vücutta ek işlem, kesi ya da anestezi gerektirmeden hazır olarak üretilebilmektedir. Bu sayede hastalara hiçbir ek işlem gerektirmeden doğrudan eklem içine enjeksiyon yapılabilmektedir. Bebek kordon dokusundan elde edilen kök hücreler diğer yağ gibi kaynaklardan elde edilen hücrelere göre hem daha genç hem de iyileştirme kapasitesi daha yüksek hücrelerdir.
Ayrıca kordon dokusundan elde edilen mezenkimal kök hücreler, yağdan elde edilenlere göre yaklaşık 100 kat daha fazla sayıda taze mezenkimal kök hücreler elde edilebilmekte ve hastada ek müdahale gerektirmeden uygulanabilmekterdir.

Osteoartriti bebek göbek kordon kaynaklı(allojenik) mezenkimal kök hücrelerle tedavi etmenin avantajları nelerdir?

• Bebek kordon kaynaklı mezenkimal kök hücreler bağışıklık sistemi ayrıcalıklı olduğundan, hücre reddi bir sorun değildir ve İnsan Lökosit Antijeni (HLA) eşleşmesi gerekli değildir.
• Bebek kordon kaynaklı mezenkimal kök hücreler, en iyi anti-enflamatuar aktiviteye, bağışıklık modülasyon kapasitesine ve rejenerasyonu yani yenilenmeyi uyarma yeteneğine sahip kök hücrelerdir.
• Bebek kordon kaynaklı mezenkimal kök hücreler, yüksek hücre sayıları içeren tek tip dozlarda gün boyunca birçok kez uygulanabilir.
• Göbek kordon dokusu bol miktarda mezenkimal kök hücre kaynağı sağlar.
• Özellikle küçük çocuklar ve ebeveynleri için çok zor olan anestezi altında hastanın kalça kemiğinden veya yağından kök hücre toplamaya gerek yoktur.
• Göbek kordonundan türetilmiş mezenkimal kök hücreler, yağda bulunanlar gibi "daha eski" hücrelerden daha verimli bir şekilde çoğalır / farklılaşır ve bu nedenle daha "güçlü" oldukları düşünülür.

Mezenkimal Kök Hücre Tedavisi Nasıl Uygulanır:

Osteoartrit Tedavi Seçenekleri:

Tedavi protokolü, hasta istenen tüm tıbbi bilgileri verdikten ve onay aldıktan sonra ilgili uzman hekimimiz tarafından belirlenecektir:
Hastanın tavsiye ettiği protokol aşağıdakilerden herhangi birini içerebilir:
• Tedavi süresi: hastalarımıza genellikle 1-3 seans tedavi önermekteyiz. Hastanın şikayetine göre 2 ve 3.seanslar yapılmakta ve her seans arası 3hafta 3 ay aralıklarla uygulanmaktadır.
• Fizik muayene ve ilgili eklemin radyolojik değerlendirilmesi
• Genleşmiş allojenik (düşük geçişli) mezenkimal kök hücrelerin eklem içi ve duruma göre ek olarak damardan enjeksiyonları
• Kas İçi Enjeksiyonlar
şeklinde uygulanmaktadır.

Kök Hücre Enjeksiyonu Ağrılı mıdır ? Anestezi Gerekli midir ?

Eklem içi kök hücre enjeksiyonları standart kalçadan yapılan enjeksiyonlardan farksızdır. Bu nedenle bu uygulama için anestezi gerekmemektedir. Hastanın ağrı hissine göre enjeksiyon yerine lokal anestezi uygulanabilmektedir.

Kimlere Eklem İçi Kök Hücre Tedavisi Yapılamaz?

1.Eklemde veya vücutta eşlik eden ciddi enfeksiyon, malign tümör, pıhtılaşma bozukluğu veya kontrolsüz veya yönetilemez sistemik hastalıklar;

2.Hamile veya emziren kadınlar.

logo bottom

Genkord bir biyoteknoloji, doku mühendisliği ve krioprezervasyon kurumudur.

facebook twitter instagram Linkedin youtube

 

İletişim

Bağlar Mah. Yalçın Koreş Cad. Erdinç Binaları. No:22 A3 Blok Kat:1 Güneşli Bağcılar/İSTANBUL

(0212) 231 53 50 – (0533) 665 89 71

info@genkord.com

Diş Bankası

GENKORD Ulaşım

genkord ulasim
0
Paylaşım