Patentli Kan ve Kök Hücre Ayrıştırma Cihazımız

İlk Türk Patentli ‘Kan, Doku ve Ürünlerini İşleme Cihaz Sistemi’, Avrasya’nın en kapsamlı Medikal Fuarı EXPOMED’de 03-06 Nisan Tarihlerinde tanıtıldı. ‘Kan, Doku ve Ürünlerini İşleme Cihaz Sistemi’, ARGE ekibimiz tarafından TÜBİTAK KOBİ ARGE Destek Programı kapsamında geliştirilmiştir.

Kan, göbek kordon kanı, kemikiliği ve yağ dokusu, tedavi edici hücre gruplarını (kök hücreleri) veya hücresel etmenleri sağlayan biyolojik kaynaklardır. İnsan bedeni ilerleyen zaman, geçirilen hastalıklar ve kazalar nedeniyle yıpranmaktadır. Yıpranmanın ilaç destekleri ile geri döndürülememesi halinde, eksilen doku veya hücrelerin yenileri ile tamamlanması gerekmektedir. Bu yönde en tanıdık uygulamalar, gönüllü bağışçılardan temin edilen kan ürünlerinin ve kök hücre ürünlerinin hastalara naklidir.

Kan ürünü, gönüllü bağışçıdan temin edilen torba kanın islenmesi ile elde edilmektedir. İşlem, kan bankaları olarak bilinen sağlık hizmet birimlerinde gerçekleştirilir. Bağışçıdan, bir torbaya toplanan kan, işlem sonrasında üç kişinin hayatını kurtarabilen eritrosit süspansiyonu, platelet süspansiyonu ve plazma ürünlerine ayrışmaktadır. Doku bankalarınca işlenen göbek kordon kanı, kemik iliği ve yağ dokusu ise önemli kök hücre kaynaklardır. Kök hücrelerin yoğun olarak bulunduğu bu kaynaklar kan hastalıklarında yaşam kurtarıcı, hayat boyu süren hastalıklarda kesin tedavi aracıdırlar. Kan veya kök hücre ürünlerinin yüksek kalitede ve güvenlikte üretilmesi, tedavinin başarısındaki en önemli noktadır.

Kan veya kök hücre ürünlerinin üretimi, yoğun emek gücünü, özel laboratuvar koşullarını ve pek çok cihazın dâhil olduğu istasyonların takibini gerektirmektedir. TÜBİTAK ARGE Destek Programı kapsamında geliştirdiğimiz cihaz sistemi, kan ve kök hücre ürünü oluşturma işlemini, bir tek cihaza ve bir tek komuta indirgemektedir. Cihaz sistemimiz, ürünün içerisinde üretildiği tümüyle dış cevreden yalıtılmış torba-hazne sistemini ve üretimi sağlayan mekanik sistemi içermektedir.

logo bottom

Genkord bir biyoteknoloji, doku mühendisliği ve krioprezervasyon kurumudur.

facebook twitter instagram Linkedin youtube

 

İletişim

Bağlar Mah. Yalçın Koreş Cad. Erdinç Binaları. No:22 A3 Blok Kat:1 Güneşli Bağcılar/İSTANBUL

(0212) 231 53 50 – (0533) 665 89 71

info@genkord.com

Diş Bankası

GENKORD Ulaşım

genkord ulasim
0
Paylaşım